Reklama
  • Piątek, 5 lipca 2013 (12:25)

    Arachowa - urokliwe miejsce w Grecji

W greckich górach Parnas leży urokliwa wioska – Arachowa. Wiosną, gdy zaczyna się wypas owiec, odbywa się tu wielkie święto Panigyraki. Mieszkańcy trzy dni wspominają patrona miejscowego kościoła – św. Jerzego.

Reklama

Legenda głosi, że pokonał on smoka, który zabierał górskiemu ludowi owce. Co ciekawe, w postaci smoka mieszkańcy dopatrują się tureckiego ciemiężyciela, którego pokonali w bitwie pod Arachową wiosną 1826 roku.

Wierzą głęboko, że pomógł im w tym św. Jerzy. Trzydniowe obchody ku czci patrona, który żył w III w n.e., rozpoczyna barwna procesja. Mieszkańcy w tradycyjnych strojach podążają za świętą ikoną z wizerunkiem męczennika. Nazajutrz rankiem na stromej łące koło kościoła św. Jerzego odbywają się zawody w podbiegach pod górę. Później są śpiewy przy fontannie i wspólne tańce. Przy dużych ogniskach popijający grzane wino mężczyźni obracają na rożnach młode owieczki.

Wieczorem odbywa się wielka uczta na dworze. Ostatni dzień zaczyna się na kościelnym dziedzińcu zawodami w podnoszeniu kamieni, skokach w dal i przez przeszkody, przeciąganiu liny. Wszystko kończy się wesołą biesiadą.

Arachowa to świetna baza wypadowa do wycieczek w góry. Na forsowne wyprawy można zabrać tutejsze wyroby, z których Arachowa słynie w całej Grecji: wyśmienitą baraninę, produkty z owczego sera i mocne czerwone wino. A na pamiątkę warto kupić sobie wełniany tkany kilim lub haftowaną skórę.

Piękna ceramika

Ozdobna ceramika o różnych formach i wzorach dekoracyjnych to grecka specjalność. Większość wyrabianych tutaj glinianych naczyń jest prosta i funkcjonalna, ale można wśród nich znaleźć prawdziwe arcydzieła sztuki malarskiej. Różnorodność motywów i kolorystyki sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie.

Więcej na temat:legenda | miejsce | Grecja

Zobacz również

  • Niedawno jeszcze Egipt kusił słonecznymi plażami, rafami, zabytkami. Dziś czekają na nas inne turystyczne hity – wybierz kierunek dla siebie! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.