Reklama
  • Poniedziałek, 22 września 2014 (08:42)

    Kefalinia - wyspa na której węże wieszczą pomyślność

Kefalinia jest mała. To jej wielka zaleta, bo pobieżnie, ale jednak w całości, można ją poznać nawet w dwa dni. Biura podróży oferują wycieczkę wokół wyspy w jeden dzień, ale to męcząca gonitwa, po której zapamiętamy głównie rajd wąskimi drogami nad przepaścią.

Zatem pozostaje wynajęcie auta. Pomysł dobry, z wykonaniem gorzej. Jeśli planujemy wakacje wcześniej, a mają przypaść w szczycie sezonu, rezerwujmy samochód przez internet. Nie tylko zapłacimy wyraźnie mniej (choć wynajem auta na Kefalinii jest droższy niż na dużych greckich czy hiszpańskich wyspach), ale też samochód w ogóle dostaniemy. Bo od połowy lipca do końca sierpnia na miejscu graniczy to z cudem.

Muszę jednak przestrzec mniej obeznanych z jazdą po górskich serpentynach (i cierpiących na lęk wysokości). Tutaj nie ma dobrych, w naszym rozumieniu, dróg. Jeździ się powoli, daje sygnały klaksonem przed zakrętami, przepuszcza i robi miejsce autobusom. I raczej nie spogląda w przepaść, od której często nie oddziela nawet barierka.

Reklama

Jeśli to nam nie przeszkadza, jazda jest bezpieczna, pełna pozytywnych wrażeń, a widoków nie zapomnimy do końca życia.

Trasa obowiązkowa obejmuje plażę Myrtos, Assos, Fiskardo, jeziorko Melissani i jaskinię Drogarati

Reszta to kwestia upodobań. Myrtos, plaża w zatoczce, do której zjeżdża się na łeb, na szyję, ale warto. Chociaż najlepiej wygląda... z oddali. Jak na filmie „Kapitan Corelli” z Penelope Cruz i Nicolasem Cage. Z bliska nieco gorzej, ale dla wielu turystów to i tak jedno z piękniejszych miejsc na świecie.

Z Myrtos niedaleko jest do Assos. To malutkie miasteczko na grobli łączącej stały ląd z półwyspem, który od wieków jest strzeżony przez wielki zamek. Assos kryje się u nasady sporej zatoki. Jest tam minizatoczka otoczona kolorowymi domami w girlandach bugenvilli, z miniplażą i przystanią dla małych jachtów. Jest tu wiele tawern i knajpek, z cenami wyższymi niż w spokojniejszych miejscach.

Tylko Fiskardo jest droższe, ale to ulubiony port wielkich tego świata w tej części Morza Śródziemnego. Bywała tu Madonna i Sarah Jessica Parker, ja widziałem wpłynięcie maestro mody, Roberto Cavalliego. Po Fiskardo widać, że to miejsce bardziej luksusowe, nastawione na zamożniejszych klientów. Ale trzeba tu zajrzeć koniecznie, by poczuć senną atmosferę lenistwa i otrzeć się o wielki świat. A przede wszystkim, by spojrzeć na sąsiednią Itakę. Tak, to wyspa, na którą po zdobyciu Troi długie 10 lat wracał bohater „Odysei” Homera.

Gdzieś tam na horyzoncie, naprawdę blisko, czekała na Odyseusza wierna żona, Penelopa...

Kefalinia ma też sporo do zaoferowania miłośnikom kąpieli, także tych słonecznych. Plaż jest mnóstwo. Niektóre znane na całym świecie, jak malownicza Myrtos lub Petani, inne ukryte w zatoczkach, do których dotrzeć można tylko morzem. Większość kamienista, ale nawet te piaszczyste raczej wymagają specjalnego obuwia. Są wyjątkowo piękne, z reguły puste. Wystarczy dobrze się rozglądać, jadąc samochodem.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli lubimy szukać wytchnienia przed upałem w morzu, możemy liczyć na wodę ciepłą (ponad 25 stopni) i krystalicznie czystą. Większość plaż ma Błękitną Flagę.

Jeśli ktoś lubi poznawać tradycje, powinien tu się wybrać w sierpniu

Wówczas przypadają dwie uroczystości religijne. W Markopulos od wieków pod dzwonnicą pojawiają się... węże. Oplatają wystawianą tam ikonę Matki Boskiej. Dzieje się to między 6 a 15 sierpnia.

Podobno w XX wieku nie wypełzły dwa razy: przed wybuchem II wojny i w 1953 roku tuż przed wielkim trzęsieniem ziemi (12.08). W tym roku, na szczęście, węże były...

Drugie ze świąt czci patrona wyspy, św. Gierasimosa. Żył w XVI w., po śmierci doskonale się zmumifikował. 16 sierpnia odbywa się procesja. Święty „wychodzi” do swego ludu, uzdrawia chorych. Niosą go w przeszklonym sarkofagu. Grecy nie byliby sobą, gdyby po tej uczcie dla ducha nie oddali się przyjemnościom święta wina. Zabawa trwa do rana...

PZ

Ile to kosztuje

Wakacje organizują biura podróży Itaka i Grecos. Wybór hoteli duży, polecam rodzinny Asteris. Ceny w sklepach spożywczych nieco wyższe niż w Polsce, w restauracjach podobne jak nad Bałtykiem. Wypożyczenie samochodu w sezonie jest drogie – od 50 euro za dzień (małe auto)!

Doskonała strona po angielsku: http://justkefalonia.co.uk/

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Głębokie doliny, wodospady i jaskinia pełna lodu to tylko niektóre z atrakcji tuż za naszą południową granicą. Na Spiszu nie będą się też nudzić miłośnicy zabytków. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.