Reklama
 • Wtorek, 9 kwietnia 2013 (11:54)

  Pod niebem Afryki. Tunezja

Są tu plaże, góry i piaski Sahary z zielonymi oazami. Jest kilkaset zabytków rzymskich, fenickich i arabskich. Tunezja ma wiele do zaoferowania.

Zdjęcie

Rzymski amfiteatr w El Jem zachował się w lepszym stanie niż Koloseum. Powstał w latach 230-238 n.e. Ma kształt elipsy o obwodzie 427 m. Mógł pomieścić 30-35 tys. widzów. /123/RF PICSEL
Rzymski amfiteatr w El Jem zachował się w lepszym stanie niż Koloseum. Powstał w latach 230-238 n.e. Ma kształt elipsy o obwodzie 427 m. Mógł pomieścić 30-35 tys. widzów.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Kartaginę założyli Fenicjanie w IX w. p.n.e. Po potężnym ośrodku pozostały ruiny. /123/RF PICSEL
Kartaginę założyli Fenicjanie w IX w. p.n.e. Po potężnym ośrodku pozostały ruiny.
/123/RF PICSEL

Tunezyjskie plenery wykorzystano w wielu filmach. To tu kręcono takie obrazy jak „Gwiezdne Wojny”, „Angielski pacjent”, „Piraci”, „Żywot Briana” i „Indiana Jones”.

Tunezja „zagrała” też w naszym „Quo Vadis” i „W pustyni i w puszczy”.

Reklama

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zabytki z listy

Aż osiem miejsc tego kraju jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Najeźdźcy (Fenicjanie, Rzymianie, Wandalowie, Bizantyjczycy, Turcy i Francuzi) zostawiali swe ślady. Z potężnej Kartaginy zostało wprawdzie niewiele, ale w El Jem zobaczymy świetnie zachowany rzymski amfiteatr – jeden z trzech największych w świecie antycznym.

W synagodze w El Ghriba znajduje się jedna z najstarszych Tor na świecie, a muzeum Bardo w Tunisie szczyci się najpiękniejszą kolekcją mozaik rzymskich.

Piękne z natury

Piękna jest również tunezyjska przyroda. Saharę można przemierzyć samochodem terenowym lub na wielbłądzie. Jak dopisze nam szczęście, na słonym jeziorze doświadczymy zjawiska fatamorgany.

W parku narodowym Ichkeul zobaczymy rzadkie gatunki ptaków, a w Bu Hedma – zagrożone wymarciem antylopy. W Feija rośnie ponad 500 gatunków orchidei.

Natomiast w Korbous możemy podleczyć zdrowie w największych afrykańskich źródłach, znanych już w starożytności.

JOG

Zdjęcie

W Sousse zachował się meczet z 851 r. Nie ma tradycyjnego minaretu, jest za to wyposażony w wieżyczki i mury obronne, bo był kiedyś fortecą. Turyści mogą wejść tylko na dziedziniec. /123/RF PICSEL
W Sousse zachował się meczet z 851 r. Nie ma tradycyjnego minaretu, jest za to wyposażony w wieżyczki i mury obronne, bo był kiedyś fortecą. Turyści mogą wejść tylko na dziedziniec.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Za Bramą Francuską (Bab Bar) w Tunisie leży stara dzielnica arabska (medyna). Brama była częścią murów miejskich, dziś wyburzonych. /123/RF PICSEL
Za Bramą Francuską (Bab Bar) w Tunisie leży stara dzielnica arabska (medyna). Brama była częścią murów miejskich, dziś wyburzonych.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Gliniane płytki i przedmioty codziennego użytku można znaleźć w całej Tunezji, ale najpiękniejsza ceramika powstaje w Nabeul i w Guellali. /123/RF PICSEL
Gliniane płytki i przedmioty codziennego użytku można znaleźć w całej Tunezji, ale najpiękniejsza ceramika powstaje w Nabeul i w Guellali.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Mauzoleum w Monastyrze jest miejscem spoczynku pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby (zmarłego w 2000 r.), jego rodziców oraz żony. /123/RF PICSEL
Mauzoleum w Monastyrze jest miejscem spoczynku pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby (zmarłego w 2000 r.), jego rodziców oraz żony.
/123/RF PICSEL

Zdjęcie

Miasteczko Sidi-Bou-Said słynie ze śnieżnobiałych domów z błękitnymi drzwiami. /123/RF PICSEL
Miasteczko Sidi-Bou-Said słynie ze śnieżnobiałych domów z błękitnymi drzwiami.
/123/RF PICSEL
Tele Tydzień

Zobacz również

 • Lśniące w słońcu bia łe skały widać już z daleka. Wyglądają, jakby były pokryte śniegiem. Ale to wynik działania nasyconych wapniem gorących wód. Przez tysiące lat spływały one po niemal... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.