Reklama
  • Czwartek, 2 lipca 2015 (08:05)

    Słowacki Raj. Idealny na rodzinne wyprawy

Głębokie doliny, wodospady i jaskinia pełna lodu to tylko niektóre z atrakcji tuż za naszą południową granicą. Na Spiszu nie będą się też nudzić miłośnicy zabytków.

Dzięki doskonale utrzymanym szlakom po Parku Narodowym Słowacki Raj można wędrować całą rodziną. Trasy biegną dnem dolin, a najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin.

Szczególnych atrakcji dostarcza spacer szlakiem przełomu Hornadu. Oferuje np. przejście chwiejnym wiszącym mostkiem nad huczącą rzeką. Jednym z najpiękniejszych wąwozów jest Sucha Bela.

Reklama

Na najambitniejszych turystów czeka kanion Velko Sokol – szlak dnem rzeki ma ponad 6 km długości. Wędrówce towarzyszy szum rwącego potoku i spadającej wody. Najlepszym punktem widokowym jest Havarnia Skala.

Jaskinia lodowa

To prawdziwa perła wśród lodowych jaskiń Europy. Wypełnia ją ponad 110 tys. m3 lodu, a jego grubość dochodzi do 27 metrów! Przyjmuje on przy tym niecodzienne kształty – wodospadów, kolumn, makaronów.

Półkilometrowa trasa turystyczna jest poprowadzona w lodzie, przechodzi się m.in. tunelami. Aż do 1956 r. w grocie można było jeździć na łyżwach! W latach 50. ubiegłego wieku trenowali tu czechosłowaccy łyżwiarze szybcy.

Nawet latem temperatura w jaskini nie przekracza O st. C, dlatego koniecznie trzeba ciepło się ubrać. Zwiedzanie trwa 30 minut.

Bilet normalny kosztuje 8 euro (33,25 zł wg kursu z 8.06) i 4 euro (dla dzieci do l. 15).

Zobacz w okolicy

Spisz przez wieki był ojczyzną dla Słowaków, Polaków, Węgrów i Niemców. Pozostawili oni wiele interesujących zabytków.

Czerwony Klasztor

Leży przy granicy z Polską. Miejsce słynie z legend o „latającym mnichu”, który doleciał tu ze szczytu Trzech Koron za pomocą własnoręcznie skonstruowanej paralotni (w XVIII wieku!).

Wstęp kosztuje 3 euro (dorośli).

Spiski zamek

Najcenniejszy zabytek Spiszu jest usytuowany na wapiennej skale (634 m n.p.m.). Początki tej budowli sięgają XII wieku.

Za bilet normalny zapłacimy 4,49 euro a ulgowy 2,16 euro.

Bardejów

Stare Miasto, perła sąsiadującego ze Spiszem regionu Szarysz, zachowało układ z czasów średniowiecza. Około 2,5 km od centrum znajduje się kąpielisko Bardejovske Kupele. Wody z tamtejszych źródeł leczą choroby przewodu pokarmowego.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.