Reklama
  • Wtorek, 23 lipca 2013 (09:46)

    Wapienne: Urokliwa perła Beskidu Niskiego Wapienne

Wapienne leży z dala od dużych szlaków. Stanowi bramę do Magurskiego Parku Narodowego. Odpoczywającym tu kuracjuszom służy łagodny klimat, a małe wzniesienia zachęcają do wędrówek.

Osadę założoną w 1546 roku zamieszkiwali przez wieki Łemkowie. Miejscowe źródła i ich działanie znano od XVII wieku. Po klęsce pod Moskwą kurowali się tu napoleońscy żołnierze.

Reklama

Wapienne pod zaborem austriackim zmieniło nazwę na Schwedebad. W okresie międzywojennym skromne uzdrowisko znajdowało się w rękach chłopskich i – w odróżnieniu np. od Krynicy – było dostępne dla wszystkich warstw społecznych.

Po wojnie stało się ośrodkiem kolonijnym, a funkcje sanatoryjne pełni od lat 70. Można tu i odpocząć, i pozwiedzać. Warty zobaczenia jest zabytek architektury drewnianej – XVI-wieczny kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Konstrukcję z ciosanego ręcznie modrzewia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród zabudowań rozrzuconych w dolinie potoku Wapienka są jeszcze łemkowskie domy. Na granicy Rozdziela i Wapiennego znajduje się drewniana cerkiew Narodzenia NMP z 1785 roku, przewieziona tutaj w latach 80. minionego wieku z Serednicy koło Ustrzyk Dolnych. Operację sfinansowali w całości Łemkowie z USA.

Oferta zabiegów dla kuracjuszy

Aqua vibron to masaż wodny stosowany w rehabilitacji osób z przewlekłym bólem różnych części ciała. Robi się go także dla relaksu. W Wapiennem można skorzystać z bogatej oferty zabiegów. Leczy się tu choroby narządów ruchu, układu oddechowego i krążenia oraz dermatologiczne.

Pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na organizm dzięki ujemnej jonizacji powietrza i mikroklimatowi o wysokim stężeniu jodu, potasu, wapnia, sodu, magnezu i selenu. W Wapiennem można też pić wodę wydobywaną z trzech miejscowych naturalnych źródeł mineralnych.

Masaż ciepłymi kamieniami to zabieg polecany szczególnie osobom zestresowanym i zmęczonym. Wysoka temperatura kamieni rozgrzewa ciało i łagodzi napięcie mięśniowe. Masaż można wykonywać odcinkowo w obrębie kręgosłupa lub dla całego ciała. W uzdrowisku można też skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem lokalnych złóż borowiny.

Więcej na temat:oferta | Aqua | USA | list | Beskid Niski

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.