Reklama
  • Piątek, 4 lipca 2014 (10:05)

    Wyspa Kos: Co warto zwiedzić

Malownicza, urokliwa, pełna zabytków, z gwarantowaną pogodą, piaszczystymi plażami i fantastycznymi warunkami do windsurfingu – taka właśnie jest ta grecka wyspa.

Nazywana jest także wyspą Hipokratesa – ponoć właśnie tutaj żył i nauczał ten pierwszy z badaczy medycyny.

Reklama

Zwiedzanie wyspy Kos rozpocznij od spaceru ulicami głównego miasta o tej samej nazwie. Zaraz przy wejściu do portu znajduje się niezwykła budowla dawnej twierdzy joannitów, wzniesiona w 1315 r. i otoczona podwójnym murem obronnym. W pobliżu twierdzy znajduje się także osiemnastowieczny meczet Gazi Hassan Pasza.

Ogromny platan

Wybierz się koniecznie na pobliski placyk, na którym rośnie ogromny stary platan. Nazywany jest drzewem Hipokratesa. Legenda mówi, że to właśnie on zasadził drzewo, a następnie przesiadywał w jego cieniu wraz ze swoimi uczniami.

Spacerując podziwiaj wyeksponowane ruiny z czasów starożytnych: fragmenty murów miejskich, term, gymnazjonu czy świątyni Afrodyty i Heraklesa. Wybierz się też do Muzeum Archeologicznego.

Zajrzyj także na nadmorski bulwar Akti Miaouli, gdzie znajdziesz atrakcyjne pamiątki oraz odpoczniesz w jednej z licznych kawiarni przy plaży.

Piękne plaże

Na wyspie bez problemu wypożyczysz rower lub skuter i przemierzysz ją wzdłuż i wszerz w ciągu jednego dnia. Koniecznie wybierz się do pobliskiego miasteczka Therma Loutra, słynącego z pięknej plaży otoczonej skałami oraz ciepłych źródeł wypływających w tym miejscu do morza.

Ruiny uzdrowiska

Uwzględnij też w swoim planie zwiedzanie ruin uzdrowiska Asklepieion, wzniesionego tutaj w 377 r. p.n.e. Z ostatniego piętra tej budowli rozciąga się przepiękny widok na morze i wybrzeże tureckie.

Podróżując wzdłuż malowniczych miasteczek wyspy, pełnych upraw winorośli i oliwek, zatrzymaj się w miejscowej karczmie, by spróbować prawdziwej greckiej pity z gyrosem.

W rytmach greckiej muzyki

Jeśli pragniesz spędzić wieczór w rytmach greckiej muzyki, wybierz się do znanego kurortu Kardamena. Jeżeli wolisz odpocząć na plaży i spróbować miejscowego greckiego piwa, dobrym miejscem będzie miasteczko Mastichari. Na tej niezwykłej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie!

Anna Kryńska

Na żywo
Więcej na temat:Kos | Kos | wyspa | ruiny | muzeum | kry

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.