Reklama
  • Środa, 18 czerwca 2014 (13:05)

    Zakynthos: Wyspa żółwi, morskich grot i wapiennych klifów

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji rozciąga się najbardziej zielony archipelag Wysp Jońskich. Na jego południowym krańcu leży Zakynthos – oaza bujnej przyrody i jedwabistego, złotego piasku.

Głównym miastem wyspy jest Zakynthos. Panujący tu przez 300 lat Wenecjanie nazywali je Kwiatem Wschodu. Odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1953 r., przypomina elegancką włoską riwierę. Najcenniejszym skarbem miasta Zakynthos jest kościół św. Dionizosa z XVII w. ze stojącą osobno dzwonnicą. Zaś najstarszym i najważniejszym zabytkiem na wyspie jest monastyr pod wezwaniem Matki Bożej, zbudowany w XV w. w górskiej wiosce Anafonitria. Przez 10 lat mieszkał w nim opat Dionizos, który po śmierci został świętym i patronem wyspy. Mieszkańcy wierzą, że czuwa on nad świątynią, dlatego od 600 lat, mimo trzęsień ziemi, stoi ona niewzruszona.

Ważące ponad 100 kg żółwie

Reklama

Wyspę za ojczyznę obrały cętkowane żółwie caretta caretta. Co roku na wiosnę przypływają tu z Afryki ważące ponad 100 kg samice, by po zmroku złożyć jaja w ciepłych piaskach tutejszych plaż.

W sierpniu z jaj wykluwają się młode i od razu pędzą do morza. O ile plaże na południu są piaszczyste, łagodnie schodzące w morze, pełne zatoczek, jak półksiężycowa Gerakas, to na zachodzie i północy wybrzeże jest dzikie i skaliste. I to właśnie tu znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż świata zwana Zatoką Wraku.

KR

Podróż

Samolotem z przesiadką w Atenach to koszt około 1500 zł w obie strony. Warto szukać bezpośrednich lotów czarterowych. Cena biletu ok. 1000 zł.

Nocleg: Skromne, ale wygodne i funkcjonalne pokoje, typu studio 2-osobowe, można znaleźć w promocji w cenie 100 zł/dobę. Informacje www.zakynthos.ogni.pl

Dzwony Anafonitrii

Najstarszy zabytek na wyspie to XV-wieczny monastyr Matki Bożej. Znajduje się na uboczu pięknej, górskiej wioski Anafonitria. Trochę ukryty na skale, pośród drzew, o zmurszałych murach zarastających krzewami, sprawia wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał. Do modlitwy wzywa pop grający na dzwonach, które zawieszone są na drzewie.

Miejscowe kramy z pysznościami

Na każdym kroku spotkamy kramiki, gdzie można kupić domowej roboty oliwę z oliwek i miód tymiankowy (będący specjalnością wyspy porośniętej przez dziki tymianek). Znajdują się tam także rodzynki z suszonych na słońcu winogron, pyszne białe wino popolaro czy słodki nugat mandolato, który przypomina cukierek krówkę z dodatkiem kruszonych migdałów.

Żółwie – symbol wyspy

Żółwie caretta caretta z 3-centymetrowych maleństw wyrastają na olbrzymy, mierzące do 1,20 m długości i ważące 100 kg. Dożywają 80 lat. Ponieważ oddychają płucami, a żyją w środowisku wodnym, co jakiś czas muszą się wynurzać, by zaczerpnąć powietrza.

Tradycyjne stroje

Na plaży w Laganas do tawern zapraszają Grecy w tradycyjnych strojach żołnierzy Gwardii Prezydenckiej. Składa się on ze spódniczki zaprasowanej w 400 plisów – każdy na pamiątkę roku okupacji tureckiej. Na nogach mają podkute czerwone trzewiki.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Zakynthos | wyspa | matki

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.